Вінницька обласна рада ухвалила програму «Питна вода»
Вже не перший рік питання забезпечення громад якісною питною водою на Вінниччині стоїть досить гостро. Особливої актуальності воно набуло після того, як у грудні минулого року закінчився термін дії попередньої обласної цільової програми – тим більше, що вона була реалізована лише на 32%.
Оскільки Вінницька облдержадміністрація явно не поспішала з розробкою проєкту нової програми, голова обласної ради Вячеслав Соколовий видав розпорядження про створення робочої групи, яка мала б напрацювати пропозиції – до її складу були включені фахівці різних галузей: комунальники, екологи, представники органів місцевого самоврядування. З урахуванням їхньої позиції було сформовано пакет принципових положень.
Лише у середині червня поточного року управління розвитку територій та інфраструктури представило власний проєкт нової програми, який передбачав фінансування в обсязі 40,8 млн грн., котрі мали б надійти з обласного та місцевих бюджетів. Зрозуміло, що цієї суми для комплексного вирішення проблеми в масштабах області явно замало.
19 липня на позачерговому засіданні постійної комісії обласної Ради з питань з будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури депутати погодили проєкт рішення «Про програму «Питна вода» Вінницької області на 2021-2025 роки». Голова комісії Андрій Ковальов повідомив, що позачергове засідання комісії ініціював голова обласної Ради Вячеслав Соколовий – щоб депутати встигнули вчасно розглянути проєкт програми й відповідно ухвалили його на найближчій сесії обласної Ради.
Комісія внесла суттєві зміни в проєкт програми, значно збільшивши її бюджет – до 345 млн грн. Крім того, на відміну від попередньої програми, у цій частка співфінансування для громад при кредитуванні має зменшитися із 50% до 10% – ці новації були запропоновані депутатами від «Української Стратегії Гройсмана». Якихось заперечень чи зауважень від присутніх представників профільного управління облдержадміністрації не надходило, а депутати з фракції «Слуга народу» на засідання комісії не прийшли.
Зважаючи на пріоритетність питання, затвердження оновленого проєкту програми «Питна вода» стало першим пунктом порядку денного сесії Вінницької обласної ради 30 липня – це була принципова позиція голови ради Вячеслава Соколового.
Здавалося б, все чітко й зрозуміло: громади Вінниччини мають бути забезпечені якісною питною водою, і кошти на це слід виділити у достатній кількості.
Але ще до початку розгляду питання по суті, під час обговорення порядку денного голова фракції «Слуга народу» Тетяна Каменщук поставила категоричну вимогу: зняти питання з розгляду взагалі! Виявляється, представникам пропрезидентської партії не до вподоби те, що оновлений проєкт програми передбачає можливість Вінницькій обласній раді приймати напряму приймати пропозиції щодо реалізації цієї програми – мовляв, це є зазіханням на виключні повноваження облдержадміністрації!
Дещо схожу позицію озвучила у своєму виступі й очільниця управління розвитку територій та інфраструктури облдержадміністрації Марія Зонова, запропонувавши відправити проєкт програми на доопрацювання під приводом того, що обласний бюджет неспроможний акумулювати такі великі кошти.
Крапки над «і» розставила відповідь голови постійної комісії обласної Ради з питань з будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури, представника «Української Стратегії Гройсмана» Андрія Ковальова. Він з чіткими посиланнями на норми Водного кодексу та інших норм законодавства роз’яснив, що самоврядування на Вінниччині аж ніяк не узурпує владу, а діє виключно в межах власних повноважень. Що ж до фінансування, то Андрій Ковальов слушно нагадав, що окрім обласного бюджету, є можливість залучати кошти громад та брати участь в міжнародних грантових програмах.
Аргументи представника «Української Стратегії Гройсмана» були незаперечними – за пропозицію зняти «Питну воду» з розгляду проголосували аж 9 депутатів.
Так само було сприйнято спробу іншого «слуги» – Євгена Шаповалова – з голосу внести купу правок та доповнень, які б суттєво загальмували процес ухвалення програми. Його пропозиція депутатським корпусом підтримана не була.
Зрештою, проєкт обласної програми «Питна вода» на 2021-2025 рр. було винесено на голосування. В цілому його підтримали 57 депутатів Вінницької обласної ради.
Якісній питній воді в громадах Вінниччини – бути!