16 Травня, 2023, 16:39

Ювілей символів міста: 30 років тому було затверджено герб і прапор Вінниці

30 років тому затвердили великий герб, герб та хоругву (прапор) Вінниці. Подія має вагоме значення для ідентичності громади і є продовженням важливої частини міської історії та культури.

Про це повідомив міський голова Сергій Моргунов.

“Наша Вінниця отримала Магдебурзьке право — право на самоврядування — у 1640 році указом короля Владислава IV як результат угоди сильної міської громади та старости (королівського намісника). Тоді ж місту надали власний герб та печатку. З тих часів символіка міста трансформувалась. А за Радянського Союзу взагалі виявилася зайвою: тоталітарна імперія тяжіла до централізованої форми управління та впроваджувала політику “однаковості”, тож намагалась знівелювати навіть місцеву геральдику, скасовуючи її або змінюючи до непізнаванності”, – вказав мер.

16 травня 1993 року рішенням сесії Вінницької міської ради в громаду повернувся герб у тому вигляді, який максимально нагадує автентичні аналоги щонайменше XVIII століття. Відновлення відбулося завдяки старанням трьох людей: істориків Юрія Легуни та Юрія Савчука, а також художника Георгія Мельника.

У 2018 році науковців, які працювали над відновленням символів Вінниці, офіційно нагородили. Тоді подію приурочили до 25 річниці.

Художник Георгій Мельник згадав, як виникла ідея змінити затверджений у 1969 році радянський герб виконаний у кольорах УРСР та з колосками.

“Було три варіанти, які згодом відсіяли на геральдичній комісії. А потім, в 1993 році, депутати затвердили новий символ Вінниці. Але варто згадати, що ідея зробити новий герб пішла від нас — науковців, художників, громадських діячів. У 90-х Юрій Костянтинович (Савчук – авт.) написав дослідження про геральдику Поділля, а я зробив ілюстрацію для книги. А потім запропонували міськраді повернутися до історичного вигляду герба Вінниці”, – розповів митець.

Останні новини

Новини

29 Травня
28 Травня
26 Травня
25 Травня
24 Травня