У 2018 році Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заради підтримки народжуваності та материнства в Україні ініціював надання новонародженим «пакунків малюка». Із того часу сотні тисяч породіль отримали бебі-бокси – урядовий «посаг» для немовлят, який містить усе необхідне для маленьких українців із перших хвилин їхнього життя. Нинішній уряд скасував цю постанову, пообіцявши видавати породіллям грошову компенсацію замість бебі-боксів. Таким рішенням обурено чимало українських родин, а дитячий фонд ООН закликає урядовців зберегти проєкт “пакунки малюка”.
Володимир Гройсман, ініціатор програми «пакунок малюка», на своїй сторінці у Фейсбук написав:
Дуже багато людей обурені рішенням чинного уряду припинити видачу пакунків маляти. Вважаю, що це – не тільки прояв людської байдужості, а ще й небажання і нездатність думати про дітей, а значить і про майбутнє. І вже ЮНІСЕФ звертається до уряду із закликом – #повернітьбебібокси! Закликаю всіх: активніше висловлюйте свою позицію – уже на найближчому засіданні уряду це рішення має бути переглянуте!
За даними ЮНІСЕФ, дитячого фонду ООН, більшість батьків підтримує саме натуральну допомогу – у вигляді пакунків. У фонді зазначають, що протягом двох років систематично збирали відгуки батьків про программу. Так, наразі 8 із 10 сімей хочуть отримувати допомогу саме у натуральному вигляді. З огляду на це, ЮНІСЕФ ініціює повернення “пакунків малюка” для новонароджених українців. Про це організація повідомляє на своєму сайті:
«Пакунок малюка» поєднує у собі предмети першої необхідності для догляду за дитиною протягом перших днів життя, матеріали для раннього розвитку дитини та навчальні матеріали для батьків, наприклад, щодо вакцинації та грудного вигодовування. Тож, окрім матеріальної підтримки, сім’я отримує важливу інформацію, яка виховує навички позитивного батьківства та допомагає знизити напругу у підготовці до новонародженого.
Крім того, у ЮНІСЕФ звертають увагу на економічну ефективність пакунків. За їхніми підрахунками, фінансова вартість товарів із боксу малюка обійдуться батькам дорожче на 50-200 %. Таким чином, пояснення чинного уряду, що одноразова грошова допомога в п`ять тисяч гривень – більша за вартість «пакунку малюка» на дві тисячі, фактично, не відповідає дійсності. Це підтверджується й висновками з нещодавного опитування ЮНІСЕФ: позитивний вплив програми на родинний бюджет відчули 79 % респондентів, а половині (49 %) отримувачів вдалося суттєво заощадити на купівлі товарів для немовляти на перших місяцях життя. До того ж, більше половини отримувачів вважають вміст бебі-боксів достатнім і вичерпним.
Ми закликаємо Уряд продовжити програму “пакунок малюка”, яка підтримує сім’ї новонароджених по всій Україні. Абсолютна більшість батьків підтримують цю ініціативу і відзначають її вплив на власний бюджет, – зазначає Лотта Сильвандер, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні. – Пакунок малюка може стати ефективним інструментом підтримки вразливих сімей у ці непрості часи.
Нагадаємо, чинний уряд нещодавно підтримав пілотний проєкт Мінсоцполітики, який передбачає, що замість «пакунку малюка» батьки можуть отримати цільову грошову компенсаційну виплату – 5 тис. грн. Цей «пілот» має діяти протягом 2020-2021 років.