Володимир Гройсман – міський голова Вінниці, віцепрем’єр-міністр, голова Верховної Ради й три з половиною роки – Прем’єр-міністр, нині очолює партію «Українська Стратегія». В інтерв’ю журналістам LB.ua Соні Кошкіній і Олегу Базару він проаналізував економічну ситуацію в країні, назвав причини її кризового стану та окреслив шляхи виходу з нього.
Навесні Україна, як і весь світ, увійшла в епідемію коронавірусу. Що робити? Як із цим жити? В країні ухвалювалися якісь хаотичні рішення, настав період повної невизначеності, що, зрозуміло, нікому не додавало оптимізму. Чи можна було діяти по-іншому? Чи існують рецепти для мінімізації втрат і економічних, і людських?
Залишивши уряд, я взяв паузу на пів року для того, щоб подивитись, як будуть розвиватись події. Зараз я бачу, що країна рухається не в тому напрямку, і мене це турбує. І тому я публічно пропоную конкретні кроки, – каже Володимир Гройсман. – Перше, що б я робив, – ухвалював рішення швидко. Ситуація дуже нестандартна, кризова. Друге – я би точно не допустив, щоб країна увійшла в цей період у такому слабкому стані. Я точно знаю, що якби наш уряд допрацював до кінця року, ми би ввійшли в 2020-й рік набагато сильнішими економічно, фінансово. Буквально через два місяці після зміни уряду вони почали падіння. На них треба було реагувати. На превеликий жаль, не було належної реакції, і ми далі падали, падали, падали. Якщо в літаку немає автопілота, і пілот відпускає штурвал, траєкторія польоту буде змінюватися. Рік вони закінчили на інерції. Ми сформували всі резерви, дали їм ресурси.
Закрити країну на двомісячний карантин – це правильне рішення?
— Сам крок правильний. Але якщо зробили його, то мали зробити іще певні кроки. Перше, я би подумав про людей, яких відправили додому – наприклад, працівників сфери послуг. Тому що у них немає за що жити. Де ви бачили, щоб у нас офіціант чи перукар мав стільки грошей, щоб їх відкласти? Уявляєте, яка страшна ситуація? Значить, в цей період держава мала про них подбати. Скільки цих людей? Мільйон-півтора. Скільки їм треба платити грошей? Виплатіть хоча б мінімальну зарплату. Вона тоді була 4720 гривень, на мільйон осіб це 4 мільярди 700 мільйонів. На два місяці – близько десяти мільярдів. Це величезні кошти? Ні. Далі – медицина. Що треба було зробити? Підготовка лікарень, формування необхідного обладнання і захист лікарів. От три базових речі. Їх потрібно було зробити. І найголовніше – тестування. Весь світ так робить. Зараз всі говорять – «шведська модель – це добре». Я шість місяців тому сказав, що шведська модель є правильною. Ми сьогодні робимо менше сорока тисяч тестів на мільйон. А деякі країни роблять 100-150 тисяч. Нам це теж під силу.Тепер – економіка. Ринки почали падати, підприємства стали накопичувати борги. Податки їм треба платити, а вони не працюють. Їх треба було підтримати через кредитування. Я бачу, зараз є програма «5-7-9». А що, неможливо це зробити нуль відсотків? Під нуль у важкий період часу, щоби вони поповнили свої оборотні кошти, виплатили зарплати і почали якось виходити з кризи. А чинний прем’єр пропонує підприємцям брати кредити, щоб платити людям зарплати. Це абсурд. Далі необхідно підтримати експортні галузі, тому що вони теж почали з падіння. Цього не відбулось. Уряд не запропонував чіткий план. Досі плану немає. І це також викликає величезні такі тривоги. Я вважаю, що ситуація достатньо складна і в наступному році вона не буде легшою.
Володимир Гройсман також пропонує акцентувати увагу на бюджеті на 2021 рік:
— Я би дуже хотів, щоби в бюджеті була передбачена децентралізація. У нас зараз будуть утворені нові громади. Якщо ви пам’ятаєте, ми виділяли окремі субвенції на розвиток громад, які об’єднались. Уряд Гончарука, на жаль, цього не забюджетував. Вони не забюджетували, до речі, індексацію пенсій. Уже потім президент дав їм доручення, щоб вони в травні зробили перерахунок за березень-квітень. Ще одне важливо зробити у 2021 році – підняти зарплати вчителям. У нас серйозне питання якості освіти в країні. Я вважаю, що це фундаментальне питання. У 2019-у році наш уряд прийняв рішення про підвищення заробітних плат і зміну в системі оплати праці для вчителів. Чому вони це не забюджетували? Ми ж маємо інвестувати в наших дітей, в якість освіти, якість кадрів. Звідти треба починати. І, нарешті, я хочу сказати, що коли ми складали повноваження, як уряд, я дав доручення, щоб всі міністерства зробили «transition box». Там все було написано, що треба робити по кожному напрямку. І це я передав новому уряду.