12 Березня, 2023, 9:35

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

Серед багатьох монет, що відкарбував на Монетному дворі Національний банк, найвідомішою і найріднішою для кожного вінничанина, звичайно, є монета із срібла, присвячена Миколі Пирогову.

 

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

У лютому 2017 року автор передав до Вінницького обласного краєзнавчого музею пам’ятну медаль, присвячену іще одному широко відомому уродженцю Вінниччини – Матросу Кішці.

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

Щоправда, це було не державне замовлення, а приватне. Держава не розглядала можливості виготовлення монети, присвяченої цьому вінничанину.

Відразу виникає бажання дещо розширити питання. А чи є у нас в Україні такі всесвітньо відомі українці, на честь яких не відкарбовані монети Національним банком?  Миттєво спадає на згадку: перший в світі космонавт – українець Павло Романович Попович, який здійснив політ у космос «12-15.VIII.62».

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

А запам’ятатися українцям він повинен був, тому що на прохання іншого українця з Житомира – Сергія Корольова – він вперше у світовій історії заспівав у космосі українську пісню. Пісню авторства уродженця міста Слов’янська Михайла Петренка «Дивлюсь я на небо».

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

Більше того, після розвалу СРСР він проживав на території України та усе життя був головою об’єднання українців-космонавтів, а як відомо, серед космонавтів СРСР таких було дуже багато. Чому ж так сталося, що за більш ніж 30 років Національний банк не відкарбував монету – незрозуміла загадка. Скоріше всього – не знали, це буде моя власна думка з цього приводу. І не знали не лише у НБУ: прикро, що в столиці досі немає вулиці на честь Павла Поповича, а це питання наразі лише розглядається.

Можливо,у нас немає монет космічної тематики? Ні! Є, і багато. Це монета до річниці запуску першого супутника Землі у космос. Це монети, присвячені розробникам космічних програм та ракетобудівникам. Назву цих видатних людей: Сергій Корольов, Михайло Янгель, Володимир Сергєєв, Валентин Глушко. Монети різних номіналів та різних металів.

Скажете, що немає монет українцям – космонавтам? Ні, знову не вгадали. За часів правління країною президента Януковича Національний банк дивним співпадінням відкарбував монету, присвячену єдиному радянському космонавту – Георгію Береговому.

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

А «диво» полягає в тому, що саме Береговий був дуже близьким товаришем Віктора Януковича. Ось так. Чи має право українець Г. Береговий бути на монеті? Безперечно – так. Тільки я впевнений, що після першого українця у космосі і не бути єдиним космонавтом, на честь якого відкарбували монету у часи правління його товариша. Негарно це виглядає – як на мою думку. А відповідь Національного Банку України від 24 жовтня 2021 р. на мою пропозицію взагалі виглядає блідою.

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

 

Прикро, що деякі імена нам відновлюють американці, а не ми самі. Так днями сталося з художником Іллею Репіним, який народився у місті Чугуїв на Харківщині. Завдяки тим же американцям ми знову почули ім’я Архіпа Куінджі, який родом з Маріуполя.  Але ж монет для нас у них також немає.

Перелік імен можна продовжувати на сотні. Назву лише небагато таких незаслужено забутих імен – лікар Микола Скліфосовський, який похований у селі Яківці на Полтавщині, актор Леонід Биков, який народився у Слов’янському районі, композитор Сергій Прокофьєв, який народився у селі колишнього Бахмутського повіту, та в честь якого названий був новий аеропорт Донецька, зруйнований російськими окупантами у 2014 році. Генерал Кузьма Дерев’янко, який підписав Акт капітуляції Японії та по суті завершення Другої світової війни (на ілюстрації – проєкт медалі).

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

Капітан кругосвітньої подорожі разом з Крузенштерном – Юрій Лисянський.

Про вінничан на монетах і першого українця у космосі

 

У стрічці Facebook часто можна зустріти вислів, що у нас крадуть історію. Це так. Але ми і самі забули її…..

 

При роботі над публікацією використовувалися фото з відкритих джерел, у т. ч. https://uk.wikipedia.org/

 

 

Микола ОМЕЛЬЧЕНКО (м. Слов’янськ)

Останні новини

Новини

25 Березня
24 Березня
23 Березня
22 Березня
21 Березня