3 Лютого, 2023, 16:05

На Вінниччині провели дві успішні родинні трансплантації

Дві успішні родинні пересадки органів здійснили у Вінницькій області. Про те, як пройшли операції, повідомляють Департаменті охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА.

У грудні 2021 року у Вінницькій області відбулася перша трансплантація. Команда фахівців на чолі з завідувачем Клінічного високоспеціалізованого Урологічного Центру з відділом трансплантації органів обласної клінічної лікарні ім. М. Пирогова Олегом Капшуком здійснили «передноворічне диво» для Артема Бойка. Пересадили хлопцю нирку від його мами.

«Я жив в лікарнях і щодня пив по дві жмені ліків. Сьогодні в день п’ю чотири пігулки. Ця операція дала мені шанс на життя і на планування свого майбутнього. Раніше планів не будував, а зараз хочу стати водієм», – розповідає Артем.

Артем каже, що його нирки перестали функціонувати, коли йому виповнився 21 рік. Лікарі запропонували трансплантацію. Розпочалися обстеження потенційних донорів, найбільше підійшла мама. Операцію здійснили 11 грудня, нирка прижилася.  

Отримав шанс на життя без щоденних відвідувань лікарень й постійного діалізу й 23-річний Ігор Салій. Проблеми з нирками у хлопця розпочалися ще в дитинстві. З 10 років він почав їздити на лікування до Києва та Вінниці. Згодом в Ігоря відмерла одна нирка, а інша з кожним днем працювала все гірше й гірше працювати.

«Я був постійно в лікарнях. Через день із села Дранка Тульчинського району батько возив у Вінницю на діаліз. Мені постійно було погано, тіло набрякле, лице величезне. Лікарі сказали, що для повноцінного життя потрібна донорська нирка. Запропонували зробити родинну трансплантацію. Найбільше підійшов батько. З часу пересадки пройшло 8 місяців. Раз в місяць їздимо на перевірку. Звісно потрібно пити постійно таблетки, щоб не було відторгнення органу. Та й з лікарем постійно на зв’язку, в будь-який момент можу йому зателефонувати чи написати. Ви не уявляєте яке це щастя мати можливість нормально їсти, бігати, ходити, і саме головне не бути постійно прив’язаним до лікарняного ліжка й діалізу», – розповідає Ігор Салій.

Після трансплантації хлопець в лікарні провів три тижні. Батько Ігоря Салія, Юрій каже, що на муки сина не можливо було дивитися. Без вагань погодився віддати йому свою нирку.

«Він 12 років лікувався, 8 місяців був на діалізі. Хочу подякувати лікарям, які з нами працювали. Зараз почуваюся добре. Але лікарі кажуть, що потрібно хоча б рік, щоб моя нирка запрацювала за двох», – додав Юрій Салій.

У обласній клінічній лікарні активно продовжують працювати над пілотним проєктом МОЗ по розвитку трансплантології. Зауважимо, що для пацієнтів трансплантація безкоштовна. Фахівці готові пересаджувати нирки, серце й навіть печінку.

Медики зауважують, що одна людина після смерті може врятувати життя щонайменше трьох пацієнтів. За життя потрібно надати згоду на посмертне донорство та самостійно написати заяву. Після смерті пацієнта, згоду на забір органів можуть надати близькі родичі.

В Україні створена єдиний реєстр донорів та реципієнтів, доступ до якого мають тільки трансплант-координатори. Донорами можуть стати люди, які померли від інсульту чи травм головного мозку.

«Ми готові пересаджувати навіть печінку, хоче це вважається однією з найскладніших операцій. Пересадки нирок та серця набагато простіше. Ми готові розвивати напрямок трансплантології у Вінницькій області», – зауважив керівник Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова Василь Паненко.

Родинні трансплантації у Вінницькій області стали можливими завдяки впровадженню пілотного проекту МОЗ.

Дві успішні родинні трансплантації провели у Вінницькій області. Пацієнти розповіли про життя з новими органами (Фото)

Дві успішні родинні трансплантації провели у Вінницькій області. Пацієнти розповіли про життя з новими органами (Фото)

Останні новини

Новини

20 Березня
17 Березня
16 Березня