Піротехнічні розрахунки ДСНС України не припиняють виявляти та знешкоджувати вибухонебезпечні предмети, якими всіяна українська земля на територіях, де проводилися бойові дії. Найбільшими наразі залишаються замінованими Харківська та Херсонська області. Там, з перших днів, вінницькі сапери разом із колегами зі всієї країни проводять роботи з гуманітарного розмінування.
Про те, що наші хлопці щохвилини ціною власного здоров’я та життя ризикують – знають всі. Адже фахівці піротехнічних робіт наразі стикаються з вибухонебезпечними предметами, які є невідомими, і деколи, навіть досвідчені сапери вчаться їх знешкоджувати.
Начальник частини піротехнічних робіт АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Вінницькій області підполковник Сергій Гайдиш каже, що одними з найнебезпечніших є касетні боєприпаси. А ще більше додають роботи нашим хлопцям боєприпаси рф останнього покоління. Все через те, що про них мало інформації й не завжди відомо навіть бувалим саперам порядок поводження з ними.
З початку повномасштабного вторгнення троє вінницьких піротехніків вже двічі мало не віддали життя під час розмінування деокупованих територій. Серед них був і Василь Зубко — заступник начальника частини піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області. За період війни, каже, що вінницькі сапери працювали на різних територіях країни. Знаходили там різні вибухонебезпечні предмети, залишені російськими військовими. Найбільше — це артилерійські снаряди та протипіхотні міни різних зразків. Бувало таке, що вони заміновували навіть двері. Відчиняєш — а там граната падає і розривається. Різні іграшки заміновували, зброю. Бачив рятувальник і замінований не один дитячий майданчик, там, де діти проводять час. Каже, в голові й досі не вкладається те, що бачив. Бо знаходили у таких місцях розтяжки та протипіхотні міни. Були навіть такі, що заборонені Оттавською конвенцією.
Наразі відомо, що один місяць війни дорівнює десяти рокам розмінування. Якщо порахувати, то ще не одне покоління українців згадуватиме у стрічках новин «добру» сусідню країну. Адже і у 2023-му ми й досі маємо справу із “відголосками” Другої світової.