Нині фахівці активно досліджують столітнє військове кладовище. За перші три дні було виявлено понад 20 поховань вояків Української Галицької Армії та Армії УНР, повідомляє Голос України.
Розкопки здійснюють дослідники меморіально-пошукового центру «Доля» зі Львова. Як розповів директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен, у 2012 році в Державному архіві області знайшли лист командувача корпусу Дієвої армії УНР Федора Колодія до міської управи, датований січнем 1919 року. Він просив виділити землю для поховань вояків. Їх масово косив тиф. У документі значиться місце, надане під кладовище. Нині це невелика частина території однієї з військових частин, а також значно більша – сусіднього 45-го інструментального заводу Міноборони.
— Наші дослідження засвідчують, що цей військовий цвинтар є найбільшим місцем поховань восени і взимку 1919-1920 років. Епідемія так пройшлася по війську, що фактично зробила його недієздатним. На тиф захворіли майже дев’ять тисяч військових, з яких 90 відсотків померли, — розповідає Олександр Федоришен.
За словами керівника центру «Доля» Святослава Шеремета, місце для цвинтаря обрали поруч із тодішнім військовим шпиталем, на початок 1920-го він налічував тисячу ліжок і був найбільшим у Вінниці.
— Уже за перші три дні роботи ми віднайшли понад 20 поховань. Серед них є одиночні та масові, тобто ті, які називають братськими могилами, — розповідає Святослав Шеремета.
Дослідники припускають, що в домовинах ховали офіцерів і старшин, а в братських могилах – рядових стрільців. Згідно з архівними документами, основна територія цвинтаря розташована за парканом 45-го заводу.
Наступний етап розкопок мають провести саме там. Однак чи вдасться це зробити цього річ – під питанням. Завод підпорядкований Міноборони, тому доведеться готувати документи на узгодження робіт, на піде чимало часу.
На місці цвинтаря планується відкриття меморіального простору на честь загиблих і померлих. Це дослідження також важливе тим, що нарешті може бути поставлена крапка в дискусії про будівництво на кістках. Ідеться про спорудження трьох багатоквартирних будинків по вулиці Стрілецькій, 23.