16 Вересня, 2020, 14:03

Кладовище вояків Галицької армії досліджують у Вінниці

дослідження могили

Нині фахівці активно досліджують столітнє військове кладовище. За перші три дні було виявлено понад 20 поховань вояків Української Галицької Армії та Армії УНР, повідомляє Голос України.

Розкопки здійснюють дослідники меморіально-пошукового центру «Доля» зі Львова. Як розповів директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен, у 2012 році в Державному архіві області знайшли лист командувача корпусу Дієвої армії УНР Федора Колодія до міської управи, датований січнем 1919 року. Він просив виділити землю для поховань вояків. Їх масово косив тиф. У документі значиться місце, надане під кладовище. Нині це невелика частина території однієї з військових частин, а також значно більша – сусіднього 45-го інструментального заводу Міноборони.

— Наші дослідження засвідчують, що цей військовий цвинтар є найбільшим місцем поховань восени і взимку 1919-1920 років. Епідемія так пройшлася по війську, що фактично зробила його недієздатним. На тиф захворіли майже дев’ять тисяч військових, з яких 90 відсотків померли, — розповідає Олександр Федоришен.

За словами керівника центру «Доля» Святослава Шеремета, місце для цвинтаря обрали поруч із тодішнім військовим шпиталем, на початок 1920-го він налічував тисячу ліжок і був найбільшим у Вінниці.

— Уже за перші три дні роботи ми віднайшли понад 20 поховань. Серед них є одиночні та масові, тобто ті, які називають братськими могилами, — розповідає Святослав Шеремета.

Дослідники припускають, що в домовинах ховали офіцерів і старшин, а в братських могилах – рядових стрільців. Згідно з архівними документами, основна територія цвинтаря розташована за парканом 45-го заводу.

Наступний етап розкопок мають провести саме там. Однак чи вдасться це зробити цього річ – під питанням. Завод підпорядкований Міноборони, тому доведеться готувати документи на узгодження робіт, на піде чимало часу.

На місці цвинтаря планується відкриття меморіального простору на честь загиблих і померлих. Це дослідження також важливе тим, що нарешті може бути поставлена крапка в дискусії про будівництво на кістках. Ідеться про спорудження трьох багатоквартирних будинків по вулиці Стрілецькій, 23.

Останні новини

Новини

2 Червня
1 Червня
31 Травня
30 Травня