24 Серпня, 2022, 14:00

Децентралізація, зростання тривалості життя та 16 голів ОДА: що змінилося на Вінниччині за роки Незалежності?

За 31 рік незалежності України на Вінниччині відбулась децентралізація, змінилися 16 голів ОДА та зросла тривалість життя. Як змінилася область з 1991 року – дізнались журналісти “Суспільного.Вінниця”

Жити стали довше, проте населення скоротилося

У 1991 році на Вінниччині мешкали 1 914 400 тисяч людей. Із них більшість жінок. Із початку Незалежності України цифра поступово зменшувалася і різниця сягнула 400 тисяч жителів. Такі дані Головного управління статистики у Вінницькій області.

Це можна пояснити тим, що порівняно із 1991 роком в області стало народжуватися вдвічі менше дітей. А також вдвічі зменшилася кількість шлюбів та зросли розлучення.

Станом на 1 січня цього року налічують 1 509 500 мешканців. Цікаво, що за весь час кількість чоловіків жодного разу не переважала жіноче населення.

Своєю чергою, середня очікувана тривалість життя за роки Незалежності України зросла з 69 до 72 років.

У статистику не враховані люди, які переїхали в область із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну. За словами першої заступниці голови ОВА Наталії Заболотної, на Вінниччині проживають майже 182 тисячі переселенців. В основному це жителі Київської, Донецької та Харківської областей.

“Цифри говорять про те, що обличчя вимушених переселенців на Вінниччині – це жіночі та дитячі. Зокрема, тут проживає майже 114 тисяч жінок та більше 58,5 тисяч дітей, понад 6 тисяч людей з інвалідністю, 28 тисяч пенсіонерів та людей похилого віку, а також майже 350 тисяч багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей. Вінниччина прийняла українців з 12 регіонів”, — розповіла Наталя Заболотна.

Замість 27 районів – 6 

Рік тому Вінницька область у своєму складі мала 27 районів. Наразі їх всього шість: Вінницький, Тульчинський, Гайсинський, Хмільницький, Могилів-Подільський та Жмеринський райони.

Вони були утворені після 17 липня 2020 року, коли Верховна Рада України проголосувала за постанову “Про утворення та ліквідацію районів”.

Також в області були створені 63 об’єднані територіальні громади. 

16 голів ОДА за 31 рік 

Із початку Незалежності України Вінницькою областю керували 16 людей.

Найменше на посаді пробув Володимир Демішкан, всього місяць: із квітня по червень 2010 року. Найдовше Олександр Домбровський — 5 років і два місяці (із лютого 2005 року по квітень 2010 року). Він запам’ятався публічним залученням інвестицій в економіку регіону.

Першим очільником Вінницької ОДА став Микола Дідик. Він запам’ятався вмінням заспокоїти населення — коли під час розвалу Радянського Союзу продуктові магазини пустували, зміг організувати ярмарки з їжею.

Наступник Миколи Дідика — Микола Мельник тривалий час поєднував посади голови Вінницької облради і голови ОДА. Запам’ятався, як автор роману в кількох частинах “В заростях політичної малини”. У творі виклав своє бачення України на шляху до незалежності.

Останні новини

Новини

28 Березня
27 Березня
26 Березня
25 Березня