Депутати зі «Слуги народу» придумали величезний податок для вінничан

Нардепи зі «Слуги народу» та групи «Довіра» придумали новий податок, який ляже на плечі дрібних господарств. Пересічний власник паю платитиме шість тисяч гривень на рік. Про це повідомляє DW.

Депутати зі «Слуги народу» придумали величезний податок для селян

За даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 мільйонів українців володіють земельними паями – в середньому це близько чотирьох гектарів на кожного. При цьому 4,7 мільйонів власників паїв є одноосібниками, тобто обробляють землю самостійно. Решта – здають паї в оренду великим агрофірмам та холдингам.

— Впродовж останніх років українці все частіше відмовляються здавати землю в оренду і обробляють її самостійно. Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди прискорилася. Дрібний бізнес непогано розвивається, що створило проблеми для великих компаній. Однак відродження мікрофермерства може зупинити законопроект № 3131 про детінізацію виробництва сільхозпродукції, підготовлений народними депутатами, — розповідає голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський.

Законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді ще у лютому, а в червні фінансовий комітет рекомендував його до прийняття в першому ж читанні. Основним нововведенням цього проєкту є впровадження мінімальної податкової плати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер.

Як відомо, нині одноосібники платять тільки земельний податок, який, за підрахунками експертів, становить в середньому 140 гривень за гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільгосппродукції декларують ті, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад два гектари. І тільки тоді виникає необхідність оплатити 18 % податку з цього доходу.

При цьому великий агробізнес вважає, що одноосібники зловживають можливістю не звітувати про доходи. Зокрема виконавчий директор одного з найбільших агрохолдингів України – «ІМК» Алекс Ліссітса стверджує, що в Україні 30 % землі обробляється «по-чорному», тобто неофіційно.

Цей податок, вважають прихильники закону, ще й завадить спекуляції на ринку землі. Оскільки її буде невигідно утримувати, нічого не вирощуючи.

Проте економіст Київської школи економіки Олег Нів’євський вважає законопроект № 3131 небезпечним. За його словами це просто land grab,що з англійської перекладається як феномен силового витіснення дрібних фермерів з їх землі великими агрокомпаніями. Він переконаний, що таким чином просто «віджимати» землю у одноосібників.

Не згоден Олег Нів’євськийй і зі звинуваченнями на адресу одноосібників в нечесній конкуренції. Експерт зазначає, що дрібні фермери платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертої групи оподаткування.

— Вони платять близько 300 гривень з гектара єдиного податку, що замінює собою два податки: земельний та податок на прибуток, — додає Олег Нів’євський.

Експерти відзначають, що формально новий податок поширюється на всіх, але агрофірми і холдинги платити його фактично не будуть. Аналітики пояснюють це тим, що сукупні податки, які платять юридичні особи, включаючи ПДВ, зазвичай складають понад 1500 гривень в перерахунку з гектара і, згідно із законопроєктом № 3131 їм нічого додатково платити не доведеться.

Нагадаємо, у березні Верховна Рада прийняла закон, що дозволяє продавати і купувати землі сіль господарського призначення. Після офіційної публікації закон вступить у силу 1 липня 2021 року. Відповідно до прийнятого закону, 1 гектар землі буде коштувати не менше 28 тисяч гривень. За прогнозами Мінекономіки, світова криза особливо не вплине на вартість землі та середня ціна за гектар складе 40-60 тисяч гривень.

Останні новини

Новини

5 Березня
4 Березня
3 Березня