У Музеї Вінниці розповіли історію постраждалого від обстрілів Будинку офіцерів

Працівники Музею Вінниці зібрали для містян ключові факти з історії Будинку офіцерів, який зазнав суттєвих руйнувань внаслідок терористичного ракетного обстрілу рашистів. Інформація про історичну споруду опублікована на Facebook-сторінці музею. 

Споруда Будинку офіцерів була зведена у 1934-1935 роках за проектом видатного українського архітектора Йосипа Каракіса. Тоді вона малв назву “Будинок Червоної Армії”. Це був типовий проект кінотеатру на 1000 глядачів, створений для Вінниці, Кривого Рогу і Харкова, який отримав першу премію на Всесоюзному конкурсі.

Будинок став осередком численних гуртків, музичної студії, там створили армійські оркестри, ансамблі, хор, танцювальні гуртки. Там також виступали артисти з інших міст. Наприклад, 22 лютого 1938 року у Будинку Червоної Армії гастролювали артисти Одеської філармонії.

Під час нацистської окупації Вінниці (1941-44 роки) Будинок офіцерів певний час використовувався як фронтовий збірний пункт Вермахту №7 (колишній G).Там здійснювали цільовий розподіл солдат до різних військових підрозділів.

Возможно, это изображение памятник и на открытом воздухе

20-ті числа липня 1941 року. На передньому плані видно залишки знищених радянських вантажівок. Фото з колекції Ігоря Ланового.

У листопаді 1941 року тут хотіли заснувати Український національний драматичний театр. Автором звернення був Маліч (йдеться про артиста музично-драматичного театру О. Малича). 

Возможно, это черно-белое изображение (7 человек, памятник и на открытом воздухе)

1942 рік. Фото підписане словом «Hadiakadémia», що в перекладі з угорської означає «Військова академія». Світлина з сайту угорського громадського фотоархіву Fortepan / Kiss Endre.

 

У березні 1944 року будівля серйозно постраждала, усі дерев’яні конструкції згоріли. Відновлення тривало протягом 1946-47 років і з 25 вересня 1947-го заклад почав діяти як «Вінницький Гарнізонний  Будинок офіцерів Радянської Армії».

Возможно, это изображение 1 человек, памятник и на открытом воздухе

Весна 1944 року. Фото з колекції Андрія Гродецького.

Будучи найбільшим концертним майданчиком Вінницької області, Будинок офіцерів не раз ставав місцем для виступів артистів «всесоюзного» рівня. Водночас упродовж другої половини ХХ століття він був важливим центром дозвілля саме для жителів Замостя. Тут займалися художньою самодіяльністю, влаштовували танцювальні вечори та новорічні бали, демонструвалися кінострічки, діяли курси крою та шиття, дитяча музична студія тощо.

Возможно, это изображение памятник и на открытом воздухе

Будинок офіцерів у 1982 році. Фото з колекції Ігоря Ланового.

Розпорядженням Вінницької ОДА № 248 від 25 липня 1997 року Будинок офіцерів внесений до переліку пам’яток архітектури і містобудування (місцевого значення). Наступного року на фасаді будівлі встановили нову емблему у вигляді сокола. Нею прикрили барельєф із зображенням танка БТ-7. Дизайн розробив Валерій Ляхов, який на той час вже був автором символіки українських ВПС.

Возможно, это изображение 5 человек и на открытом воздухе

Будинок офіцерів у 1997 році (можливо 1998 рік). Фото з колекції Ігоря Ланового.

Найновіший період історії Будинку офіцерів переважно стосується різноманітних культурних подій. Після капітального ремонту у 2009 році місце продовжувало бути найбільшим у області концертним майданчиком. Власне, 14 липня цього року там теж мав би відбуватися концерт.

Наразі відомо, що найбільш пошкоджену частину приміщення буде розібрано. 

Останні новини

Новини

10 Серпня
9 Серпня